Balla paralajmëron ndryshimin e Kodit Zgjedhor dhe Kushtetutës në shtator

Nga Exit News
Balla paralajmëron ndryshimin e Kodit Zgjedhor dhe Kushtetutës në shtator

Taulant Balla, kryetari i grupit parlamentar të PS-së u shpreh se kodi zgjedhor do të ndryshojë sërish. Në fjalën e tij në Kuvend, të mërkurën, Balla u shpreh se në shtator do të ngrihet “një komision i posaçëm i reformës zgjedhore”.

Ky komision do të pasqyrojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për heqjen e pragut elektoral kombëtar, dhe mundësojë depolitizimin e administratës zgjedhore dhe votën e emigrantëve, sqaroi ai.

Balla u shpreh se mund të ndryshojë edhe kushtetuta për lejimin e vazhdimit të afatit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>