Balluku lavdëron rrugën Palasë – Dhërmi, u tenderua me 97% të fondit limit

Nga Exit News
Balluku lavdëron rrugën Palasë – Dhërmi, u tenderua me 97% të fondit limit

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ishte të hënën në jug të vendit ku lavdëroi punimet në rrugën Palasë-Dhërmi që po ndërtohet.

Ministrja tha se jugu i vendit është kthyer në një kantier gjigand që do t’i përgjigjet potencialit të zonës.

Tenderi për rrugën Palasë – Dhërmi është dhënë nga qeveria më 31 dhjetor 2020 ndërsa kontrata është firmosur më 3 shkurt të këtij viti.

Në garë për ndërtimin e rrugës ishin fillimisht 7 kompani, 6 prej të cilave u skualifikuan për çështje dokumentacioni.

Kompania “Gjikuria” u shpall fituese me një ofertë sa 96.5% e fondit limit ose 12.7 milionë euro.

Rruga është e gjatë 4.5 kilometra dhe 11.5 metra e gjerë. Ndërtimi i saj pritet të përfundojë në gusht të vitit 2022.

Kjo rrugë do të lidhet me tunelin e Llogarasë, projekt i cili ende nuk ka nisur nga puna.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme