Banka Botërore për papunësinë nga Covid-19: Qeveria të marrë masa

Banka Botërore për papunësinë nga Covid-19: Qeveria të marrë masa

Banka Botërore ka tre këshilla për përballimin e situatës së papunësisë pas pandemisë Covid-19 për qeverinë shqiptare.

Menaxherja e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, Maryam Salim ka bërë një parashikim të problemeve që do të hasin qytetarët që kanë humbur vendin e punës për shkak të koronavirusit:

– Së pari, ekonomia e Shqipërisë duhet të krijojë vende të reja pune. Qeveria mund të ndihmojë duke e lehtësuar të bërit biznes në Shqipëri. Për të kapërcyer problemet e tregjeve, bizneset mund të ndihmohen me masa inteligjente mbështetëse.

– Së dyti, punonjësit mund të jenë të detyruar të gjejnë mundësi punësimi në sektorë të rinj. Këtu qeveria mund të ndihmojë nëpërmjet Shërbimit Kombëtar të Punësimit, duke ndihmuar të përputhen kërkesat e të papunëve me vendet e reja të punës.

– Së treti, për aq sa punonjësit do të duhet të kalojnë në sektorë të rinj, do të duhet të investojnë në mësimin e aftësive të reja. Edhe këtu qeveria luan rol dhe mund të ofrojë mundësi trajnimi për ta lehtësuar këtë kalim nga një sektor në një tjetër.

intervistën e dhënë për A2CNN, Salim sugjeroi gjithashtu që programet e garancisë sovrane të qeverisë shqiptare të kthehen në skema të rregullta publike të garantimit të kredive për të ndihmuar rimëkëmbjen e ekonomisë.

LEXO  Serbia rekord të infektuarish, Kosova rekord viktimash në rajon

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>