Basha akuzon qeverinë për masa gjysmake ndaj zjarreve

Nga Exit News
Basha akuzon qeverinë për masa gjysmake ndaj zjarreve

Kreu i PD-së, Lulzim Basha akuzoi të martën qeverinë për masa gjysmake per shuarjen e vatrave të zjarrit në vend.

Ai shprehu ngushëllime familjes së të moshuarit nga fshati Asim Vokshi i Gjirokastrës, i cili humbi jetën si pasojë e flakëve.

“Masat gjysmake te qeverisë nuk e kanë normalizuar dot situatën alarmante të shkaktuar nga zjarret e ditëve te fundit në vend,” shkruan Basha në një postim në rrjetin Facebook.

Ai shtoi se pavarësisht paralajmërimeve të qytetarëve, ashtu si në kohën e tërmetit, qeveria dhe emergjencat civile nuk kanë mjete për të përballuar katastrofat natyrore.

“Pavarësisht paralajmërimeve të qytetarëve dhe medias, në shumë zona zjarret vijojnë prej ditësh, ndërsa angazhimi i vetëm i qeverisë ka qenë përpjekje me mjete rrethanore të papërshtatshme dhe servirja e videove te zyrës së propagandës,” vijoi Basha.

Ai u bëri thirrje forcave të emergjencës të evakuojnë qytetarët nga zonat e prekura nga zjarri.

Situata e zjarreve në vend u rëndua më tej 24 orë pasi qeveria deklaroi se situata ishte nën kontroll, duke propaganduar përdorimin e një avioni për shuarjen e flakëve, pas kritikave për mungesë të mjeteve e kapaciteteve kundër zjarreve.

KLSH ndërkohë ka nisur një auditim të institucioneve përgjegjëse ku do të verifikojë tenderimet për pajisjet e zjarrfikësve si dhe hallkave të tjera të emergjencave civile, nëse përputhen fizikisht me ato që janë blerë si dhe mungesën e tyre gjatë operacioneve.

LEXO  Ministri i Jashtëm serb Dačić propozon "shkëmbim territoresh" me Kosovën

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>