Opozita e bashkuar: 5 kushte për të nisur bisedimet për reformën zgjedhore

Opozita e bashkuar: 5 kushte për të nisur bisedimet për reformën zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha njoftoi sot se opozita e bashkuar është gati të jetë pjesë e diskutimeve për reformën zgjedhore.

Pas një takimi me aleatët, Basha tha se opozita i ka dorëzuar kryeministrit Rama një ‘plan për reformën zgjedhore’.

Exit.al sjell më poshtë pikat kryesore të kushteve që opozita e bashkuar ka vënë për të nisur bisedimet për reformën zgjedhore, përcjellë nga zyra e shtypit e PD:

 1. Procesi i bisedimeve për [reformën zgjedhore] duhet të drejtohet nga përfaqësues ndërkombtarë të BE-së apo SHBA-ve dhe në të të mos marrin pjesë persona që janë objekt i hetimeve për vjedhjen e zgjedhjeve.

 2. Reforma është e pamjaftueshme për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme. Rekomandimet e OSBE-ODIHR kërkojnë ndërhyrje në legjislacion, duke përfshirë Kodin Zgjedhor, ligjin e administratës publike, ligjin për Policinë e Shtetit, Ligjin për Mediat Audio-Vizive, etj.

 3. Për Reformën Zgjedhore duhet fillimisht vullnet politik për të garantuar zgjedhjet demokratike dhe qeverisjen përfaqësuese dhe kushtetuese, dhe më pas me zgjidhjen e çështjeve me karakter teknik.

 4. Opozita duhet të ketë garancinë shtetërore për barazi të subjekteve zgjedhore dhe zhvillimin e zgjedhjeve demokratike.

5. Opozita duhet të ketë garancinë se qytetarëve do t’i jepet mundësi e vërtetë  vendimmarrje të drejtëpërdrejtë, përmes bërjes efektive të referendumeve.

Propozimet konkrete teknike  të opozitës për reformën zgjedhore nuk janë bërë ende publike.

LEXO  Që Zoti Basha të jetë i suksesshëm si polic antikorrupsion - Koment

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>