Basha kujton 23 vjetorin e krijimit të UÇK-së

Nga Exit News
Basha kujton 23 vjetorin e krijimit të UÇK-së

Kryetari i PD-së Lulzim Basha kujtoi, të shtunën, krijimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në 23 vjetorin e saj.

Në një postim në Facebook, Basha kujtoi disa prej personazheve themelues të saj:

“Sot, 23 vite më parë u shfaq publikisht Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Më 28 nëntor të vitit 1997, Rexhep Selimi, Daut Haradinaj dhe Mujë Krasniqi, ishin të parët që dolën para opinionit publik, në varrimin e mësuesit të shkollës së Llaushës, Halit Geci.

Për të gjithë ata që ende nuk e dinin krijimin e UÇK-së, ky ishte një lajm i madh dhe i shumëpritur. Sot ne nderojmë dhe përulemi para sakrificës se luftëtarëve të UÇK-së, shumë prej të cilëve dhanë jetën për lirinë e Kosovës.”

Më këtë rast, Basha vizitoi dhe familjen Llagami, djali i së cilës, Skerdilajd Llagami i njohur si Komandant Shpendi, ra dëshmor gjatë luftës:

“Në një vizitë në familjen Llagami, kujtuam me mall dhe nderim të veçantë heroin e luftës për pavarësinë e Kosovës, Skerdilajd Llagamin – Komandant Shpendin – si dëshmi e pavdekshme e lidhjes së pakëputur mes shqiptarëve. Ai e blatoi jetën e tij në altarin e kësaj të vërtete mbarëkombëtare.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>