Basha, programin ekonomik të PD-së po e harton një çmim Nobel në ekonomi

Basha, programin ekonomik të PD-së po e harton një çmim Nobel në ekonomi

Lulzim Basha, kryetar i PD, tha sot në konferencën për shtyp se programin ekonomik të PD-së po e bën një ekonomist që ka fituar çmimin nobel në ekonomi. Ai tha se programi ekonomik i PD-së do të jetë më i mirë gjatë këtyre 30 viteve të fundit:

“Ne kemi hartuar një plan ekonomik. Personalitete të kalibrit botërorë, nobelist që kanë presiduar mbi reforma ekonomike të vendeve të tyre. I falenderojë për mbledhjen e një ekipi fantastik që do kem nderin në muajtë në vijim t’i shpalos shqiptarëve programin më të mirë që është parë ndonjëherë, dhe ky vend do ta lërë mbrapa programin Rama”.

Kjo, mesa duket është “kundër përgjigjia” e PD-së mbas kontraktimi nga Edi Rama të ekonomistit të famshëm Rikardo Haussman dhe të Qendrës për Zhvillimin Ndërkombëtar të Universitetit të Harvardit, CID.

Fatkeqësisht propozimet e hartuar nga Haussman dhe Universiteti i Harvardit rezultuan të dëmshme në praktikë. Disa nga propozimet e bëra nga Haussman më ndihmën e Harvardit janë koorporata e investimeve, siguracioni i detyrueshëm i pronës kundër fatkeqësive natyrore dhe disa koncesione.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>