Basha tregon se si do të realizojë qëllimin për pagë minimale 360 mijë lekë

Nga Exit News
Basha tregon se si do të realizojë qëllimin për pagë minimale 360 mijë lekë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha tregoi të martën në një takim me punonjëset e një fasonerie në Durrës, se si do të realizojë qëllimin për pagën minimale 360 mijë lekë.

Basha sqaroi e paga minimale nuk rritet me akt normativ, por duke i ulur sipërmarrjes taksat, çmimet e naftës dhe energjisë.

Në këtë mënyrë shteti bëhet një aleat me sipërmarrjen, tha Basha.

Ai i tregoi edhe planin që Partia Demokratike ka për rindërtimin dhe rritjen e punësimit.

“Procesi i dëmshpërblimit, rindërtimit është i pandershëm. Në Durrës kam dëgjuar se si një apartament i shkatërruar, ka qenë fillimisht DS5, është regjistruar si e tillë, e mbrapa është regjistruar DS3. Hapi i parë që do të bëjmë është rivlerësimi i dëmeve. Do e bëjmë në mënyrë të tillë që procesi të ecë sa më shpejt”, tha Basha.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>