BE, 100 milionë euro fond për teste të shpejta Covid-19

Nga Exit News
BE, 100 milionë euro fond për teste të shpejta Covid-19

Bashkimi Europian do të vendosi në dispozicion të shteteve anëtare 100 milionë euro për të blerë teste të shpejta për koronavirusin.

Në një postim në Twitter, Presidentja e Komsionit Europian, Ursula Von den Leyen deklaroi se koronavvirusi po përhapet me shpejtësi në Europë dhe të gjithë duhet të marrin masa për parandalimin e saj.

Për të ngadalësuar virusin duhet të testojmë, aq sa mundemi. Sot mobilizojmë 100 milion € nga fondet e BE-së për të blerë midis 15 deri në 22 milion pajisje të shpejta të testimit për koronavirusin për shtetet anëtare. Ne gjithashtu do të fillojmë një prokurim të përbashkët për këto teste. Ne jemi në këtë të gjithë së bashku.”, shkruan Von den Leyen.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>