BE apel Amerikës: Udhëhiq luftën kundër Covid-19

Nga Exit News
BE apel Amerikës: Udhëhiq luftën kundër Covid-19

“Bota ka nevojë për udhëheqjen amerikane në betejën kundër Covid-19.”

Kështu deklaroi të martën Josep Borell, diplomati i lartë i BE-së në një intervsitë për Reuters, duke i bërë thirrje presidentit të zgjedhur Joe Biden të marrë në dorën situatën, pas keqmenaxhimit që i bëri Trumpi pandemisë.

“Bota do të përballet këtë vit me një nga sfidat më të mëdha për vaksinimin e njerëzimit. Kjo do të kërkojë shumë solidaritet, shumë bashkëpunim dhe mjaft burime,” shtoi Borrell.

“Kjo është kriza e parë globale në të cilën udhëheqja amerikane ka munguar dhe bota ka nevojë për udhëheqjen amerikane,” tha Borrell, duke premtuar mbështetjen e BE-së për administratën e re amerikane.

Ai po ashtu propozoi që Amerika të kthehet në marrëveshjen e Parisit për klimën, nga ku Trumpi e nxorri vendin.

“Vetëm me dy gjëra, Shtetet e Bashkuara të kthehen në marrëveshjen e klimës dhe të bashkohen përsëri në marrëveshjen bërthamore me Iranin, bota do të jetë shumë më mirë dhe më e sigurt”, shtoi Borrell.

Deklaratat e diplomatit të lartë të BE-së vijnë një ditë para betimit të presidentit të ri Joe Biden.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>