BE diskuton sanksione të reja për Bjellorusinë

Nga Exit News
BE diskuton sanksione të reja për Bjellorusinë

Ministrat e Bashkimit Evropian do të bisedojnë krize për sanksionet e reja mbi Bjellorusinë dhe masat për emigrantët bjellorusë.

Sllovenia, e cila mban presidencën e rradhës të BE -së, tha se bisedimet do të zhvilloheshin me video konferencë më 18 gusht, sipas Euroaktive.

Të ftuar janë ministrat e punëve të brendshme nga 27 vendet anëtare, si dhe përfaqësues të agjencisë së rojeve kufitare Frontex, Zyrës Evropiane për Mbështetjen e Azilit dhe Europol.

“Me situatën në kufirin Lituani-Bjellorusi, BE është vënë nën një kërcënim serioz të sigurisë,” tha një zëdhënës i presidencës sllovene të BE.

Të enjten, shërbimi i jashtëm i BE -së thirri të dërguarin e lartë të Bjellorusisë në Bruksel për të kërkuar përfundimin e “instrumentalizimit” të emigrantëve që kalojnë në Lituani.

Brukseli ka akuzuar Alexander Lukashenko se ka inkurajuar qëllimisht emigracionin e paligjshëm kryesisht irakianë në shenjë hakmarrje për sanksionet kundër regjimit të tij.

Shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell paralajmëroi muajin e kaluar se vendet anëtare të BE po hartojnë sanksione më të forta kundër Lukashenkos dhe aleatët e tij. Këto mund të miratohen në një takim të ministrave të BE -së më 21 shtator.

Lista e zezë e sanksioneve të BE -së synon tashmë 166 individë, përfshirë Lukashenko dhe dy djemtë e tij, së bashku me 15 kompani dhe agjenci të lidhura me qeverinë e Bjellorusisë.

LEXO  Ministri i Jashtëm rus, Ramës: Bjellorusët duhet t'i zgjidhin vetë problemet e tyre

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>