BE duhet të nisë bisedimet me Shqipërinë dhe RMV për nisjen e bisedimeve me BE, qendrimi gjerman

Nga Exit News
BE duhet të nisë bisedimet me Shqipërinë dhe RMV për nisjen e bisedimeve me BE, qendrimi gjerman

Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet e kërkuara nga BE për hapjen e konferencës ndërqevritare në qershor. Ky është qendrimi i Gjermanisë, I shprehur nga ministri gjerman për marrëdhëniet me Evropën Michael Roth.

Roth u shpreh kundër ndarjes së dy vendeve, duke shtuar se çdo vonesë në mbajtjen e konferencës do të minojë besimin e BE-së në rajon.

“Gjermani mbështet objektivën e presidencës sllovene për mbajtjen e konferencës ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në qershor.

Të dyja vendet kanë punuar për reformat e kërkuara, tani BE duhet të japë diçka. Vonesat e mëtejshme do të minojnë besueshmërinë e BE-së dhe qëndrueshmërinë në rajon”, shkroi Roth në Twitter.

Ai e bëri këtë koment pas deklaratës së Komisionerit për Zgjerimi Varhleyi për ndarje të dy vendeve.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>