BE e frikësuar se SHBA-të mund të mos i marrin afganët e evakuuar

Nga Exit News
BE e frikësuar se SHBA-të mund të mos i marrin afganët e evakuuar

Mijëra afganë janë duke pritur në bazat amerikane në Gjermani, Itali dhe Spanjë – dhe ato duan të dinë se do t’i dërgojnë në SHBA para se të angazhohen për zhvendosjen e refugjatëve afganë shtesë.

Udhëheqësit e BE -së duan të shmangin një përsëritje të krizës së emigrantëve të shkaktuar nga lufta civile siriane, ku 1.3 milion njerëz kërkuan azil në Evropë vetëm në 2015.

“Ata me të vërtetë kanë shumë shqetësime,” tha Komisionerja evropiane e Punëve të Brendshme Ylva Johansson për Axios në një intervistë.

“Së pari ata do të donin të dinin nëse këta njerëz që ata po presin vërtet do të shkojnë në SHBA para se të përgjigjen se sa mund të strehojnë,” tha Johansson.

Deri të premten, rreth 21,300 afganë po strehohen në rajonin e Komandës Evropiane të SHBA-ve, tha zëdhënësi i EUCOM, Chuck Prichard për Axios.

17,000 ishin në bazat ushtarake amerikane në Gjermani, 2,500 ishin në Itali dhe 1,800 ishin në Spanjë, megjithëse numrat luhaten çdo ditë.

Të evakuuarit do të qëndrojnë vetëm disa ditë para se të nisen për në SHBA, tha Prichard.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, të enjten refuzoi të thotë se çfarë do të ndodhte me afganë e strehuar në vendet e treta, të cilët dështuan në procesin e verifikimit të sigurisë për të hyrë në SHBA.

Johansson tha se para se të merrte parasysh rolin e BE -së në zhvendosjen e një numri të madh refugjatësh afganë, Brukseli duhej të përqëndrohej së pari në krizën humanitare në Afganistan, dhe më pas në ndihmën e vendeve fqinje për të menaxhuar fluksin.

Në një deklaratë të përbashkët urgjente këtë javë, ministrat e BE-së theksuan nevojën për të shmangur “përsëritjen e migracionit të pakontrolluar ilegal në shkallë të gjerë”.

Gardhet fizike të kufirit, për të cilat ekzekutivi i lartë i BE -së dikur tha se “nuk kanë vend në Evropë”, tani janë ndërtuar në Poloni, Lituani dhe Greqi me miratimin e heshtur të udhëheqësve të bllokut.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>