BE heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta për udhëtim

Nga Exit News
BE heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta për udhëtim

Bashkimi Evropian hoqi Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta për të udhëtuar pas rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19. Vendimi u njoftua të enjten, në faqen zyrtare të BE-së.

Vendet të cilat hiqen nga lista e udhëtimeve jo të domosdoshme pa masa kufizuese me BE-në janë:

  • Shqipëria
  • Armenia
  • Azerbaixhan
  • Brunei
  • Japoni
  • Serbi

“Pas një rishikimi sipas rekomandimit për heqjen graduale të kufizimeve të përkohshme në udhëtimet jo thelbësore në BE, Këshilli përditësoi listën e vendeve të sigurta [ku] u hoqi nga lista Shqipërinë, Armeninë, Azerbajxhanin, Brunein Darussalam dhe Serbinë”, shkruan njoftimi i BE-së.

Kjo listë do të rishikohet çdo dy javë dhe, sipas rastit, do të përditësohet.

Heqja nga lista do të thotë që Shtetet Anëtare të BE-së do të këshillohen që të rivendosin kufizimet e hyrjes për udhëtarët nga këto vende.

Kufizimet e hyrjes që së shpejti mund të vendosen për këta udhëtar përfshijnë testimin, karantinë, madje edhe ndalimin e hyrjes për të pavaksinuarit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>