BE kritikon Kosovën për heqjen e task-forcës antikorrupsion

Nga Bledar Qalliu
BE kritikon Kosovën për heqjen e task-forcës antikorrupsion

Komisioni Evropian ka kritikuar qeverinë e Kosovës për heqjen e Task Forcës Antikorrupsion të vendit.

Të mërkurën, zëdhënësja e KE-së Ana Pisonero shkroi në Twitter se vendimi i Kryeministrit Advullah Hoti “ngre shqetësime në lidhje me angazhimin e [qeverisë] në luftën kundër korrupsionit”.

Pisonero theksoi se task forca luajti një rol të rëndësishëm në luftën kundër korrupsionit, siç u theksua në raportin e fundit të progresit të Komisionit Evropian për Kosovën.

Kryeministri Avdullah Hoti tha se heqja e task forcës ishte e nevojshme “për të forcuar ndarjen e pushteteve”, duke sugjeruar që departamenti anti-korrupsion brenda policisë nuk mund të hetojë në mënyrë efektive korrupsionin qeveritar dhe se kjo duhet të bëhet nga gjyqësori, përkatësisht prokuroria.

Sidoqoftë, EULEX ka argumentuar të kundërtën në raportin e tetorit 2020. Ai rekomandoi qeverinë e Kosovës për të forcuar departamentin e përmendur, duke vënë në dukje se ai është “një lojtar kryesor në fushën e zbulimit dhe hetimeve anti-korrupsion”.

Ai theksoi mungesën e bashkëpunimit midis këtij departamenti dhe Prokurorisë së Kosovës: “Niveli i bashkëpunimit dhe koordinimit midis policisë dhe prokurorisë mbetet shqetësues.”

Raporti vuri në dukje një tendencë nga prokuroria “për të mbajtur disa çështje në fazën fillestare dhe për të vonuar hapjen e hetimeve zyrtare deri në momentin e fundit, ndoshta në mënyrë që të zgjasë procedurën në mënyrë që hetimi të zgjatet mbi afatin ligjor prej dy vjetësh. ”

Më 16 tetor, Kryeministri Avdullah Hoti gjithashtu shkarkoi krerët e policisë, doganave dhe agjencisë tatimore të Kosovës.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>