BE kritikon Rusinë për listën e shteteve armiqësorë

Nga Exit News
BE kritikon Rusinë për listën e shteteve armiqësorë

Bashkimi Evropian ka kritikuar vendimin e Rusisë për të kategorizuar Shtetet e Bashkuara dhe Republikën Çeke si shtete “jo miqësore”.

Përmes një deklaratë për shtyp të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Punët e Jashtme, Josep Borrell blloku e konsideroi masën të pajustifikuar.

Qeveria ruse bëri publike në 14 maj listën zyrtare të vendeve që ajo i cilëson si “jo miqësore”. Ajo u zotua të zbatojë masën për vendet e tjera nëse ata përfshihen në “veprime jo miqësore”.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë të rishikojë vendimin e saj, për të shmangur një përkeqësim të mëtejshëm të marrëdhënies sonë që është tashmë nën tension. BE do të vazhdojë të koordinojë pozicionin e saj me partnerët e saj,” u shpreh Borrell.

Ai i bëri thirrje Rusisë t0i përmbahet Konventës së Vjenës për marrëdhëniet diplomatike mes vendeve.

“Ne shprehim solidaritetin e plotë me Republikën Çeke, një vend anëtar të BE, dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe i bëjmë thirrje Rusisë që të respektojë plotësisht Konventën e Vjenës,” shtoi ai.

Më herët, edhe Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel e quajti vendimin e qeverisë ruse “një hap tjetër shkallëzues” që “minon marrëdhëniet diplomatike”.

Përcaktimi si “vend jo miqësor” nënkupton se Shtetet e Bashkuara nuk mund të punësojnë personel vendas për misionet e tyre diplomatike në Rusi. Ndërkohë që për Republikën Çeke numri i punësimeve të personelit vendas kufizohet në 19.

Marrëdhëniet mes Moskës dhe Perëndimit janë tensionuar muajt e fundit, ku pika e fillimit ishte akuza që SHBA-të bën ndaj presidentit Putin për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale 2020, për të vijuar më pas me përplasjen për praninë e shtuar ushtarake të Rusisë në Ukrahinën Lindore dhe me Pragën që e akuzon se ka qënë pas shpërthimit të një depoje municionesh në 2014.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>