BE nuk njeh Lukashenkon si president i Bjellorusisë

Nga Exit News
BE nuk njeh Lukashenkon si president i Bjellorusisë

Bashkimi Evropian nuk ka pranuar të njohë Aleksandër Lukashenkon si president të Bjellorusisë, edhe pas ceremonisë së betimit, të mbajtur të mërkurën, sipas njoftimit për shtyp të BE-së, të publikuar të enjten.

Bashkimi Evropian u shpreh se zgjedhjet nuk ishin të lira dhe demokratike. Ata nuk e njohin rezultatin e dalë prej tyre.

Inagurimi i tij bien në kundërshtim me vullnetin e popullit të Bjellorusisë, u shpreh shefi i diplomacisë evropiane Joseph Borrell.

Ceremonia e betimit e Lukashenkos u krye në fshehtësi, të mërkurën duke ngjallur protesta të reja në Bjellorusi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>