BE përgatitet të miratojë marrëveshjen Brexit

Nga Exit News
BE përgatitet të miratojë marrëveshjen Brexit

Ligjbërësit e BE debatuan mbi marrëveshjen e tregtisë pas Brexit midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë për herë të fundit të martën, përpara një votimi që pritet të japë miratimin dërrmues të marrëveshjes.

Ky duhet të jetë hapi i fundit drejt ratifikimit të marrëveshjes së tregtisë dhe bashkëpunimit, e arritur në dhjetor pas më shumë se katër vjet negociatash të ashpra dhe mosbesimit të vazhdueshëm ndërsa Britania i dha fund 47 viteve të anëtarësimit në BE.

“Ky është një divorc. Wshtë një paralajmërim, Brexit. Wshtë një dështim i Bashkimit Evropian dhe ne duhet të nxjerrim mësime prej tij,” u tha ligjvënësve negociatori kryesor i BE-së për Brexit, Michel Barnier.

Marrëveshja e hartuar në ditët e fundit të vitit 2020 mori fuqi vetëm përkohësisht deri në fund të prillit, në pritje të miratimit nga Parlamenti Evropian.

Ligjbërësit do të votojnë vonë të martën, me rezultatin e bërë publik të mërkurën në mëngjes.
Nuk ka dyshim se ata do ta mbështesin marrëveshjen, pasi komitetet e asamblesë  votuanpothuajse unanimisht.

Nëse nuk e bënin, marrwdhwniet tregwtare mes BE-Britanisw sw Madhe do të binin përsëri nën kushtet e Organizatës Botërore të Tregtisë, me kuota dhe tarifa.

Edhe me një marrëveshje tregtare, eksportet britanike në BE ranë me 47% në janar-shkurt dhe importet me 20%, shumë më tepër sesa rëniet për çdo partner tjetër tregtar të BE-së.

LEXO  Koduzi, përfaqësuesi i PD: nuk e vej maskën në ambjentet e jashtme

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme