BE përshëndet hapjen e garës për Gjykatën Kushtetuese

Nga Exit News
BE përshëndet hapjen e garës për Gjykatën Kushtetuese

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi përshendeti hapjen e garës për Gjykatë Kushtetuese.

Në një postim në Twitter, Varhelyi shkruan:

“Mirëpres hapjen e procedurave për 2 vendet e lira në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë. Thelbësore që të gjithë autoritetet e shqiptare të mbështesin këtë proces pa vonesë. Kjo është një kërkesë kryesore e Këshillit Europian përpara konferencës ndërqeveritare. BE vazhdon të mbështesë Shqipërinë në rrugën e saj të anëtarësimit.”

Kjo deklaratë u mbështet edhe nga ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, i cili e konsideroi ngritjen e GJK si thelbësore dhe i bëri thirrje magjistrantëve, avokatëve dhe juristëve të aplikojnë për këto vende.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>