BE vendos sanksione për 40 zyrtarë bjellorusë, përjashton Lukashenkon

Nga Exit News
BE vendos sanksione për 40 zyrtarë bjellorusë, përjashton Lukashenkon

Bashkimi Evropian vendosi të premten saksione për 40 zyrtarët bjellorusë pas zgjedhjeve të manipuluara të gushtit. BE ka përjashtuar presidentin e vendit Lukashenko nga lista.

Vendimi u morr në takimin e udhëheqësve të BE-së në Bruksel. Takimi u zhvillua për shqyrtimin e kërkesës së Qipros për të vendosru sanksione ndaj Turqisë.

Sanksionet përfshijnë ndalim të vizaës për në BE dhe konfiskim të pasurive. Lista kryesohen nga Ministri I brendshëm Yuri Karayev për përgjegjësinë e tij “për shtypjen dhe frikësimin gjatë fushatës zgjedhore.. përfshirë torturimin e protestuesve paqësor dhe frikësimin e gazetarëve”.

Në listë është edhe Prokurori i përgjithshëm Aleksandër Kanyuk, i cili ka përgjegjësinë për përdorimin e hetimeve penale për të skualifikuar kandidatë e opozutës në zgjedhjet presidenciale”.

Gjithashtu, në listë janë edhe 12 anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për përgjegjësinë e tyre në “keqpërdorimin e procesit zgjedhor dhe falsifikimin e rezultateve të zgjedhjeve”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>