Biden dhe Johnson, diferenca mbi origjinën e koronavirusit

Biden dhe Johnson, diferenca mbi origjinën e koronavirusit

Presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeminsitri britanik, Boris Johnson duket se kanë diferenca në mendime kur bëhet fjalë për origjinën e kroonavirusit.

Biden citohet nga The Guardian duke thënë se nuk e përjashtonte mundësinë që virusi të ishte krijuar në laborator dhe se do të priste përfundimet e agjensive të inteligjencës.

Ai shtoi se në Samitin e G7 u diskutua nëse kishte një bazë në të drejtën ndërkombëtare për të patur trasparencë në lidhje me rastin.

Johnson, nga ana tjetër, u shpreh se të dhënat tregojnë që kjo ishte një sëmundje me origjinë zoonotike dhe jo me prejardhja nga laboratori. Për kujdes ai shtoi se, gjithsesi, çdo njeri i arsyeshëm duhet të qëndrojë mendjehapur.

Johnson shprehu në fakt shqetësim për disa praktika blektorale në Azi të lidhura me kafshët e egra, të cilat sipas do të vazhdojnë të përbëjnë rrezik.

Në këtë aspekt, të dy liderat mbështetën marrjen e një roli më të madh nga ana e OBSH-së për hetimin e origjinës së sëmundjeve, menjëherë pas raportimit të rasteve të para.

Teoria e laboratorit mbi origjinnën e virusit u rikthye fuqishëm në fund të majit pas deklaratave të këshilltarit të Presidentit, Dr. Fauci, i cili kërkoi që Kina të dorëzonte të dhëna që kishin të bënin me 3 shkencëtar të sëmurë pas vizitës në një shpellë lakuriqësh nate.

“Është plotësisht e mundshme që origjina e Covid-19 ishte në atë shpellë, por mund të ketë nisur  të përhapet natyrshëm ose nga laboratori”, u shpreh Fauci.

Biden i kërkoi komunitetit të inteligjencës të shtonte përpjekjet për të gjetur origjinën e virusit në tre muajt e ardhshëm.

Kina e ka hedhur poshtë plotësisht teorinë e daljes së virusit nga laboratori dhe në vend të kësaj ka akuzuar SHBA-të për komplote dhe politizim të pandemisë për të larguar vëmendjen nga nivelet e larta të vdekjeve atje.

Teoria e origjinës natyrore u mbështet nga një ekip ekspertësh i OBSH-së, të cilët thanë sevirusi u shfaq te lakuriqët e natës më pas kaloi tek njerëzit, me gjasa përmes një kafshe ndërmjetësuese.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>