Biden heq kufizimet e Covid-19 për të gjithë botën

Nga Exit News
Biden heq kufizimet e Covid-19 për të gjithë botën

Koordinatori i politikave të COVID-19 në qeverinë amerikane Jeff Zients njoftoi të hënën se administrata e Biden do të lejojë udhëtarët plotësisht të vaksinuar nga e gjithë bota të hyjnë në SHBA duke filluar nga nëntori.

Presidenti Biden kërkon angazhime nga vendet për të dhuruar vaksina për nismën globale COVAX. Ai pritet të mbajë një samiti kundër COVID-19 në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së këtë javë, dhe shumë nga vendet që marrin pjesë kanë shprehur zhgënjimin me ndalimin e udhëtimit.

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht do të duhet të testohen tre ditë para nisjes së tyre në SHBA. Ata nuk do të kërkohen të karantinohen pas mbërritjes së tyre.

Zients tha se Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të përcaktojnë përkufizimin e “plotësisht të vaksinuar” dhe cilat vaksina kualifikohen për këtë politikë.

“Duke kërkuar që shtetasit e huaj të vaksinohen plotësisht për të fluturuar në Shtetet e Bashkuara dhe duke zbatuar protokolle shtesë të rrepta të sigurisë, ne do të mbrojmë amerikanët këtu në shtëpi dhe do të rrisim sigurinë e udhëtimeve ndërkombëtare,” shtoi ai.

Zyrtarët evropianë kishin shprehur zhgënjime serioze për refuzimin e administratës Biden për të hequr ndalimin e udhëtimit në BE, i cili u vendos nën ish -Presidentin Trump në Mars 2020.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme