Biden nënshkruan vendimet e para për çështjen e klimës

Nga Exit News
Biden nënshkruan vendimet e para për çështjen e klimës

Presidenti i SHBA Joe Biden ka nënshkruar disa vendime që adresojnë problemet e ndryshimit të klimës

Urdhrat synojnë të ndalojnë dhënien e lejeve për kërkim nafte dhe gazi në tokat publike federale dhe të dyfishojnë energjinë e prodhuar nga era në det të hapur deri në 2030.

Vendimet e presidentit pritet të hasin rezistencë nga industria e energjisë pasi ato ndryshojnë shumë nga qasja e Trump i cili nuk besonte në ndikimin e industrisë tek klima. Biden është zotuar ta bëjë çështjen e klimës një përparësi kryesore të presidencës së tij.

Urdhrat e Biden parashikojnë gjithashtu krijimin një zyrë të Shtëpisë së Bardhë për politikën e brendshme të klimës dhe mbajtjen e një samiti në Prill në Ditën e Tokës.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>