Biden: Plani i Covid-19 po tregon shenja shprese për ekonominë amerikane

Nga Exit News
Biden: Plani i Covid-19 po tregon shenja shprese për ekonominë amerikane

Presidenti i SHBA Joe Biden të enjten tha se ekonomia “po ndriçohet falë miratimit të fundit të paketës së ndihmës pandemike” prej 1.9 trilionë dollarësh. Një shumicë e ekonomistëve tani presin që rritja e këtij viti të tejkalojë 6 %.

“Që kur kemi kaluar Planin Amerikan të Shpëtimit, ne kemi filluar të shohim shenja të reja shprese në ekonominë tonë,” tha Biden gjatë konferencës së tij të parë për shtyp që nga marrja e detyrës në janar.

Numri i amerikanëve që paraqesin kërkesa për herë të parë për përfitime nga papunësia ra nën 700,000 për herë të parë që kur pandemia shkaktoi një recesion të thellë afërsisht një vit më parë.

“Vetëm këtë mëngjes, mësuam se numri i njerëzve që paraqesin sigurimin e papunësisë javore ra me gati 100,000 persona,” tha Biden.

“Kështu që ka ende shumë amerikanë pa punë, shumë familje që dëmtojnë dhe ne kemi akoma shumë punë për të bërë, por unë mund t’i them popullit amerikan ndihma është këtu dhe shpresa është në rrugë e sipër.”

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>