Biden vaksinohet drejtpërdrejt në televizion për herën e 3-të

Nga Exit News
Biden vaksinohet drejtpërdrejt në televizion për herën e 3-të

Presidenti Biden u vaksinua me dozën e tretë të vaksinës kundër koronavirusit Pfizer-BioNTech, drejtpërdrejt të hënën në televizion. Ai u bëri thirrje amerikanëve të vaksinohen.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve javën e kaluar rekomandoi doza përforcuese Pfizer për miliona njerëz, përfshirë ata 65 vjeç e lart dhe individë në rrezik të lartë nga COVID-19.

“Nëse jeni plotësisht të vaksinuar dhe jeni shumë të mbrojtur tani nga sëmundje të rënda, edhe nëse merrni COVID-19. Ju jeni të sigurt dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për ta mbajtur atë në atë mënyrë me nxitësit, “tha Biden.

“Por më lejoni të jem i qartë: Dozat shtesë janë të rëndësishme, por gjëja më e rëndësishme që duhet të bëjmë është të vaksinohen më shumë njerëz,” shtoi ai.

Koordinatori i përgjigjes ndaj Shtëpisë së Bardhë Covid-19 Jeff Zients tha gjatë një konferencë shtypi javën e kaluar se SHBA kishin “siguruar furnizim të mjaftueshëm me vaksina shtesë për çdo amerikan”, duke shtuar se ato do të jenë falas për të gjithë, pavarësisht nga statusi i imigrimit ose sigurimit shëndetësor.

Presidenti ka bërë presion për vaksina shtesë në SHBA pavarësisht kritikave nga Organizata Botërore e Shëndetit dhe ekspertët e vaksinave, të cilët thonë se ato nuk janë të nevojshme në këtë kohë dhe furnizimi duhet të dërgohet në vendet që përballen me mungesa të vaksinave.

LEXO  Kryepeshkopi Anastas dënon kthimin e kishës Shen Sofia në xhami

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>