Bill Gates jep $1,5 miliardë për mbrojtjen e klimës Departamentiti të Shtetit për Energjinë

Nga Exit News
Bill Gates jep $1,5 miliardë për mbrojtjen e klimës Departamentiti të Shtetit për Energjinë

Bill Gates ka premtuar 1.5 miliardë dollarë për projektet në mbrojtje të klimës me Departamentin e Energjisë përmes fondit të tij të investimeve klimatike Breakthrough Energy Catalyst, raporton Wall Street Journal.

Ngrohja globale po ndodh aq shpejt sa shkencëtarët tani thonë se ne do të kapërcejmë një prag të rëndësishëm të temperaturave në vitin 2030, një dekadë më shpejt sesa mendohej.

Projektet do të varen nga miratimi i projekt -ligjit të infrastrukturës me vlerë prej 1.2 trilion dollarësh të Presidentit Biden.

Paketa cakton 25 miliardë dollarë në financimin e departamentit për partneritetet publiko-private, të cilat do të mbulonin projektet e Gates.

Programi i Gates synon të grumbullojë deri në 15 miliardë dollarë gjatë tre viteve të ardhshme për të financuar “teknologjitë e zgjuara klimatike” në industri të ndryshme.

Projekte të tilla mund të përfshijnë karburant të qëndrueshëm të aviacionit, ruajtje afatgjatë të energjisë, hidrogjen të gjelbër që siguron energji pa karburant fosil dhe teknologji që do të thithë dioksidin e karbonit direkt nga atmosfera.

Qëllimi përfundimtar është arritja e një ekonomie neto-zero të emetimit të karbonit deri në vitin 2050, tha Gates.

Një raport i kohëve të fundit i OKB-së zbuloi se vetëm ulja e qëndrueshme e emetimeve të gazrave serë-deri në vlerat neto-zero dhe përfundimisht neto-negative-mund të ndihmojnë në zbutjen e ndikimeve klimatike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>