Bizneset afat deri në fund të shtatorit për kredi me garancinë sovrane

Nga Exit News
Bizneset afat deri në fund të shtatorit për kredi me garancinë sovrane

Bizneset do të kenë afat deri në fund të shtatorit për të aplikuar dhe përfituar nga garancia e dytë sovrane.

Ministria e Financave ka vendosur të shtyjë afatin e aplikimit, për t’i dhënë më shumë bizneseve mundësi për të aplikuar.

Ministrja Denaj theksoi se çdo lloj biznesi, i vogël, i mesëm apo i madh, mund të aplikojë për kredi përmes garancisë sovrane për nevoja në kapital qarkullues dhe investime të reja.

Shuma maksimale e kredisë është 300 milionë lekë (240 mijë euro), por gjysma e kredive nuk duhet të jetë më të mëdha se 150 milioën lekë (150 mijë euro).

Kredia do të fillojë të paguhet në muajin e 7, deri atëherë do të paguhet vetëm interesi. Interesi i huasë mund të jetë nga 3 për qind deri në 5 për qind.

Deri më 27 korrik 2020, kanë aplikuar 263 sipërmarrje dhe janë aprovuar 119 të tilla. Vlera në lekë e aplikimeve është 6 576 194 mijë lekë, në total e aprovuar është gati 50% e totalit, pra 3 109 206 mijë lekë.

Garancia e dytë sovrane u miratua në maj nga qeveria Rama.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>