Bllokohet gazeta opozitare në Bjellorusi, arrestohet kryeredaktori

Nga Exit News
Bllokohet gazeta opozitare në Bjellorusi, arrestohet kryeredaktori

Autoritetet bjelloruse kanë bllokuar faqen e internetit të një gazete që ka qenë kritike ndaj udhëheqësit Alexandër Lukashenko dhe kanë marrë në pyetje kryeredaktorin e saj.

Gazeta, Nasha Niva, një nga më të vjetrat e Bjellorusisë, raportoi mbi protestat kundër Lukashenkos verën e kaluar dhe ishte një burim i rëndësishëm informacioni për mbështetësit e opozitës.

Përfaqësuesit e saj thanë se forcat e sigurisë kishin bastisur zyrat dhe kishin arrestuar kryeredaktorin e saj, Yahor Martsinovich.

Gruaja e Martsinovich  njoftoi mediat sociale se burri i saj ishte ndaluar ndërsa kishte nxjerrë shëtitje qenin dhe se më pas shtëpia e tyre ishte kontrolluar.

Ministria Bjelloruse e Informacionit tha në një deklaratë se kishte bllokuar faqen e internetit me kërkesë të Prokurorit të Përgjithshëm, duke e akuzuar atë për përhapjen e informacionit “në emër të organizatave që nuk janë të regjistruara në Bjellorusi”.

Komiteti hetimor i vendit më vonë tha se Martsinovich ishte arrestuar nën dyshimin se ai kishte marrë pjesë në protesta masive anti-qeveritare vitin e kaluar dhe kishte “shkelur rendin publik”.

Mediat kritike ndaj qeverisë në Bjellorusi kanë qenë në shënjestër të autoriteteve pas protestave masive që përfshinë vendin gushtin e kaluar pas zgjedhjeve presidenciale që opozita tha se ishin manipuluar.

Në kulmin e demonstratave, Nasha Niva publikoi video që tregonin se policia arrestoi dhunshëm protestuesit.

Policia financiare bjelloruse në maj bastisi redaksinë e Tut.By, faqja më e madhe jo-shtetërore e lajmeve në vend, dhe shtëpitë e disa anëtarëve të saj pasi ia hoqi statusin si media zyrtare.

Po atë muaj autoritetet arrestuan gazetarin disident Roman Protasevich dhe të dashurën e tij pasi detyruan avionin ku ata po udhëtonin nga Athina në Vilnus të bënte ulje të detyruar në Minsk.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>