Britani e Madhe: Vetëm 5 raste të mpiksjes së gjakut nga vaksina AstraZeneca në 11 milion doza të adminsitruara

Nga Exit News
Britani e Madhe: Vetëm 5 raste të mpiksjes së gjakut nga vaksina AstraZeneca në 11 milion doza të adminsitruara

Shqetësimet në lidhje me raportet e mpiksjes së gjakut, së bashku me nivelet e ulëta të trombociteve, kanë çuar në disa vende evropiane, përfshirë Gjermaninë, të pezullojnë vaksinimin me vaksinën AstraZeneca.

Pezullimi u njoftua do të zgjaste deri në momentin që do të kishte një rivlerësim të rasteve nga Agjensia Europiane e Barnave, e cila pasditen e së premten konfirmoi se vaksina ishte e sigurtë dhe efektive.

Të njëjtin përfundim ka arritur edhe Agjencia Rregullatore e Medikamenteve dhe Produkteve Shëndetësore në Britani (MHRA), raporton Reuters.

Agjensia deklaroi se përdorimi i vaksinës duhet të vazhdojë ngase në vend ka pasur vetëm pesë raporte, të cilat po hetohen.

Një zyrtar tha se vaksinimi do të vazhdonte me gjasa, edhe sikur të vërtetohej më tej  një lidhje mes rasteve të mpiksjeve dhe marrjes së dozave të AstraZeneca-s.

Nuk ka asnjë provë se mpiksjet e gjakut në vena po ndodhin më shumë sesa pritej në mungesë të vaksinimit, për asnjërën vaksinë,” tha Qershor Raine, Shefja Ekzekutive e MHRA, duke iu referuar vaksinave të AstraZeneca dhe Pfizer.

Raine tha se kishte pasur një numër shumë të vogël raportesh për një formë jashtëzakonisht të rrallë të mpiksjes së gjakut në venat cerebrale (tromboza e venës sinusale, ose CSVT), që ndodhin së bashku me trombocitet të ulura rishtazi pas vaksinimit.

Duke pasur parasysh shkallën jashtëzakonisht të rrallë të ndodhjes së këtyre ngjarjeve midis 11 milion njerëzve të vaksinuar (me AstraZeneca), dhe pasi një lidhje me vaksinën është e paprovuar, përfitimet e vaksinës në parandalimin e COVID-19, me rrezikun e tij të lidhur të shtrimit në spital dhe vdekja, vazhdojnë të tejkalojnë rreziqet e efekteve anësore të mundshme ”, përfundoi ajo.

 

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>