Britania autorizon përdorimin e vaksinës Pfizer për Covid-19

Nga Exit News
Britania autorizon përdorimin e vaksinës Pfizer për Covid-19

Britania autorizoi përdorimin e vaksinës Pfizer, të mërkurën, duke u bërë vendi i parë perëndimor që autorizon përdorimin e një vaksine kundër koronavirusit.

Vaksina do të përdoret në fillim për shtresat në rrezik si punonjësit e shëndetësisë dhe tek të moshuarit në shtëpitë e kujdesit.

Autoriteti britanik i ushqimit dhe barnave i dha të drejtën qeverisë të miratojë përdorimin e vaksinës nënën një ligj të vecantë përpara 1 janarit.

Dozat e para të vaksinës do të mbërrijnë në Britani në ditët e ardhshme, tha një zëdhënës i kompanisë. Britania ka blerë 40 milionë doza të vaksinës deri më tani.

Vaksina duhet të transportohet në një temperaturë -70 gradë celcius, dhe mund të ruhet në frigorifer në temeperaturë 2 deri në 8 gradë celcius për 5 ditë.

Testimet kanë treguar se vaksina është njësoj e efekshme si për të rinjtë ashtu dhe për personat mbi moshën 60 vjeç.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>