Britania blen 35 milionë doza Pfizer

Britania blen 35 milionë doza Pfizer

Mbretëria e Bashkuar ka nënshkruar një kontratë për blerjen e 35 milionë doza shtesë të vaksinës së koronavirusit BioNTech/Pfizer, njoftoi qeveria në një deklaratë të hënën.

Marrëveshja vjen pas një marrëveshjeje të prillit për 60 milionë doza të vaksinës BioNTech/Pfizer. Së bashku me njoftimin e së hënës, ai çon numrin e përgjithshëm të dozave të vaksinës së blerë në 135 milion doza. Vaksinat do të dorëzohen duke nisur nga gjysma e dytë e vitit 2022.

Marrëveshja e fundit do të hapë derën për pyetje të mëtejshme në lidhje me shpërndarjen e barabartë të vaksinave dhe nëse blerja e vaksinave nga Mbretëria e Bashkuar për vitin e ardhshëm do të thotë se ka më pak vaksina në dispozicion për vendet që kanë vaksinuar vetëm një pjesë shumë të vogël të popullsisë.

Në deklaratën e saj, qeveria theksoi se është “e angazhuar për të mbështetur rimëkëmbjen globale nga pandemia COVID-19 dhe përmirësimin e aksesit në vaksina”.

Qeveria vuri në dukje premtimin e Mbretërisë së Bashkuar për të dhuruar 100 milion doza “brenda vitit të ardhshëm” dhe kontributin e saj prej 548 milion £ në COVAX, mekanizmi për shpërndarjen e barabartë të vaksinave.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>