Britania gati të dëbojë shtetasit evropianë pa leje qendrimi

Nga Exit News
Britania gati të dëbojë shtetasit evropianë pa leje qendrimi

Qytetarët e BE -së të cilëve u refuzua e drejta për të qëndruar në Britani të Madhe duhet të largohen nga vendi dhe nëse nuk e bëjnë, ata do të dëbohen, sipas një ministri të qeverisë britanike, raporton Politico.eu’

Ministri i Imigracionit Kevin Foster i tha gazetës italiane La Repubblica në një intervistë të botuar të shtunën se “shtetasit e BE -së të cilëve u refuzua statusi dhe të cilët qëndrojnë në vend, do të quhen të paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar”.

Ai shtoi se “njerëzit të largohen nga vendi vullnetarisht” dhe nëse nuk e bëjnë këtë, zyrtarët e imigracionit “do t’i dëbojnë”.

Britania e Madhe i ka dhënë rreth 5.4 milion qytetarëve të BE -së të drejtën për të qëndruar në vend. “Deri në 31 gusht 2021, ka rreth 400,000 aplikime në pritje të një vendimi,” tha Foster.

“Ata që me arsye kanë kaluar afatin [për të aplikuar për të qëndruar në MB] janë ende në kohë të aplikojnë,” shtoi ministri.

Sidoqoftë, Britania e Madhe po lufton për të plotësuar mungesat në tregun e punës, veçanërisht në sektorët e transportit dhe ushqimit.

Të shtunën, qeveria britanike konfirmoi se po shqyrton rregulla më liberale për pajisjen me viza për kamionistët, sipas Financial Times.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>