Britania gati të nisë vaksinimin me vaksinën e AstraZenecas

Nga Exit News
Britania gati të nisë vaksinimin me vaksinën e AstraZenecas

Rreth 530 mijë doza të vaksinës anti-Covid prodhuar nga AstraZeneca dhe universiteti i Oxfordit janë shpërndarë nëpër spitalet e Britanisë. Të hënën pritet të nisë vaksinimi me këtë vaksinë, e cila është e dyta që po përdor Britania, pas asaj të Pfizer-it dhe BioNTech-ut.

Vaksinimi do të fillojë me stafet mjekësore, të cilat janë në frontin e parë të luftës me Covid-19.

Dr George Findlay, një prej drejtuesve të një spitali tha se duke pasur parasysh që vaksina e AstraZenecas mund të mbahet në temperaturën normale të frigoriferit, është shumë më e lehtë për për tu administruar sesa vaksina e Pfizerit, e cili kërkon ruajtje në temperaturë rreth -70C.

Dozat e dyta të të dy vaksinave tani do të jepen brenda 12 javësh sesa 21 ditëve të planifikuara fillimisht, pas një ndryshimi në udhëzimet e shëndetit publik të Anglisë që synojnë të përshpejtojnë imunizimin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>