Britania heq karantinën për udhëtarët e vaksinuar nga SHBA-të dhe BE-ja

Britania heq karantinën për udhëtarët e vaksinuar nga SHBA-të dhe BE-ja

Ministrat britanik kanë votuar të mërkurën për lejimin e hyrjes në vend të personave plotësisht të vaksinuar, që udhëtojnë nga SHBA-ja dhe BE-ja, pa patur nevojë për karantinë.

Lajmin e bëri të ditur BBC-ja, e cila njoftoi se vendimi sapo u votua nga ministrat, por ende mbetet e paqartë se si do të verifikohet statusi i vaksinimit.

Masa u kundërshtua nga partia kryesore e opozitës, Partia Laburiste, që e cilësoi planin si “të pamatur”.

Kjo, pasi udhëtarët nga jashtë mund të sillnin variante të reja drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Një ditë më parë, drejtori i Qendrës amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), Dr. Rochelle Walensky pohoi se, sipas studimeve, personat e vaksinuar plotësisht janë po aq bartës e transmetues të varianteve të Covid-19.

Në fakt, në qershor CDC-ja hoqi paralajmërimin për rrezik nga Covid-19 për rreth 110 vende, por ajo sërish ka filluar me rivendosjen e kufizimeve të udhëtimit për disa prej tyre.

Lajm ne përditësim…

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme