Britania heq maskat dhe hap baret e natës më 19 korrik

Nga Exit News
Britania heq maskat dhe hap baret e natës më 19 korrik

Më 19 korrik, qeveria britanike do të heqë detyrimin e mbajtjes së maskës në ambjente të mbyllura, pavarësisht paralajmërimeve për rritjen e numrave të të infektuarve.

Sipas The Guardian masat e tjera lehtësuese janë edhe hapja e klubeve të natës, dhe udhëtimet turistike në vendet me rrezikshmëri të ulët infektimi.

Qeveria pritet të njoftoije edhe heqjen e detyrimit të karantinimit për personat e vaksinuar plotësisht që bien në kontakt me një të infektuar, si dhe për mbylljen e një klase të tërë nxënesisht nëse identifikohet një i infektuar.

Në Britani 86% e të rriturve ka marrë të paktën një dozë vaksine.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>