Britania nis vaksinimin e fëmijëve mbi 12 vjeç

Nga Exit News
Britania nis vaksinimin e fëmijëve mbi 12 vjeç

Britania do të vaksinojë fëmijët e moshës 12 vjeç deri në 15 vjeç kundër Covid-19, kanë vendosur katër zyrtarët kryesorë mjekësorë në Mbretërinë e Bashkuar.

Qeveria mendon sipas The Guardian, se një program masiv i vaksinimit të fëmijëve mund të ndihmojë në zvogëlimin e numrit të infeksioneve Covid gjatë vjeshtës dhe dimrit.

Autoritetet thanë se vaksina e parë mund të bëhet menjëherë, me mundësinë e një dozë e dytë në periudhën e shkollës pranverore ose më vonë.

Në fillim të këtij muaji, Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin (JCVI) tha se ndërsa përfitimet shëndetësore nga vaksinimi i të gjithë grupmoshës ishin më të mëdha se rreziqet, “marzhi i përfitimit konsiderohet shumë i vogël” për ta mbështetur atë.

Sidoqoftë, JCVI mbajti të hapur mundësinë e anulimit të vendimit duke sugjeruar që katër zyrtarët kryesorë mjekësorë të Mbretërisë së Bashkuar të rishqyrtojnë vendimin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>