Bylykbashi: PD nuk heq dorë nga kërkesa për qeveri tranzitore

Nga Exit News
Bylykbashi: PD nuk heq dorë nga kërkesa për qeveri tranzitore

Partia Demokratike nuk do të heqë dorë nga kërkesa e saj për qeveri tranzitore.

“Ne kemi kërkuar qeveria tranzitore. Ky është një vendim i opozitës së bashkuat dhe reflektohet edhe tek dokumentet e propozuara nga opozita. Kjo qeveri është garanci që masat për kodin zgjedhor të ms mbeten vetëm nene.

Qeveria tranzitore do garantojë respektimin e tyre dhe nuk bën presion mbi administratën”, u shpreh Oerd Bylykbashi, përfaqësuesi i Partisë Demokratike në tryezën katërpalëshe të Reformës zgjedhore ka thënë në një intervistë për gazetaren Mirela Milori, Abc News.

Ai theksoi se qeveria tranzitore është garaci që masat e kodit zgjedhor të zbatohen:

“Ne kemi kërkuar qeveria tranzitore. Ky është një vendim i opozitës së bashkuat dhe reflektohet edhe tek dokumentet e propozuara nga opozita. Kjo qeveri është garanci që masat për kodin zgjedhor të ms mbeten vetëm nene. Qeveria tranzitore do garantojë repsketimin e tyre dhe nuk bën presion mbi administratën”.

Zoti Bylykbashi tha se qeveria tranzitore “nuk është çështja të ndërrojmë disa ministra por të iki Edi Rama”. Ai tha se OSBE – ODIHR do të vendosë për propozimet e PD-së.

Takimi i Këshillit Politik do të mbahet ditën e hëne, online.

2 komente

  1. t 8 Maj, 2020 në 6:55 am

    Me çfare do e detyroni ramen te pranoje qeveri tranzitore?Me mareveshje si 2017?Sepse me protesta e pame se çfare estrade luajtet me popullin opozitar dhe çfare demi bete opozitarizmit dhe çfare pushteti gati absolut i dhate ranes.A nuk e kuptoni qe jeni qe te gjithe ju e ashtuquajtura elite politike egzistuese qe duheni zhdukur qe te gjithe?Ky vend eshte infektuar deri ne rrenje dhe duhet pluguar e gjithe toka dhe shume thelle qe te mbije fara e paster

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme