Art & Kulturë

Një pavarësi e lyer me gëlqere

Një pavarësi e lyer me gëlqere

Në vitin 2014, fotografi Marco Mazzi dhe unë përfunduam projektin për katalogimin e rreth 700 lapidarëve dhe monumenteve të ndërtuar deri në vitin 1990 në...

Përurimi komunist i bunkerit Rama

Përurimi komunist i bunkerit Rama

Kryeministri Edi Rama, Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri dhe pronari i Shqiptarja.com Carlo Bollino inaguruan, të shtunën, muzeun Bunk'Art 2, në sheshin prapa Ministrisë së...

Re me Vodafon

Re me Vodafon

Prej disa ditësh, vepra “Reja” e arkitektit të famshëm të rrymës të arkitekturës metaboliste japonezi Sou Fujimoto, e vendosur në lulishten përpara Galerisë së Arteve,...

Bob Dylan fiton çmimin Nobel në letërsi

Bob Dylan fiton çmimin Nobel në letërsi

Legjenda e muzikës rrok Bob Dylan mori sot çmimin nobel në letërsi me motivimin “për krijimin e shprehjeve të reja poetike në traditën e këngës...

1 20 21 22 23 24