Pikëpamje
Ja si ndodhi Dhjetori 1990…

Ja si ndodhi Dhjetori 1990…

Mbrëmjen e datës 8 dhjetor 1990, Qyteti Studenti, siç ndodhte rëndom ato ditë, u pllakos nga errësira. Ikja e energjisë elektrike u shoqërua me thirrje...

Të mos dhunohesh  nuk është zgjedhje

Të mos dhunohesh nuk është zgjedhje

S’ka nevojë të jesh feministe që të mos duash apo të denoncosh vrasjen e një gruaje. Për këtë mjafton të jesh njeri dhe dënon vrasjen...

Përkthimi sekret i ligjit të vetingut

Përkthimi sekret i ligjit të vetingut

Gjatë ditëve të fundit është diskutuar shumë për përkthimin e “gabuar” të ligjit vetingut në anglisht të dërguar në komisionin e Venecias nga Gjykata Kushtetuese....

Kuba nuk është Suedia!

Kuba nuk është Suedia!

Pak pas Revolucionit Iranian të vitit 1979, i gjendur përballë pakënaqësisë së popullit për shkak të përkeqësimit të standardeve të jetesës, Ayatollah Khomeini deklaroi se:...

Rama dhe ikja e Renzit

Rama dhe ikja e Renzit

Rezultati kundër referendumit kushtetues ishte një humbje politike e Matteo Renzit, e cila e detyroi të jepte dorëheqjen jo vetëm nga detyra e kryeministrit por...

Bunk’Art 2 : Goditje ndaj historisë

Bunk’Art 2 : Goditje ndaj historisë

Një bunker fallco Më 19 nëntor, Kryeministri Rama, Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri dhe sipërmarrësi i medias Shqiptarja.com Carlo Bollino përuruan Bunk'Art 2,...

Edi Rama luan “gurin” e fundit

Edi Rama luan “gurin” e fundit

Dy javë para vendimit të Këshillit Europian në lidhje me hapjen e negociatave me Shqipërinë, Kryeministri Edi Rama i kujtoi sërish BE-së kërcënimin e përhapjes...

1 110 111 112 113 114 141