Çdo britanik do të testohet 2 herë në javë për Covid-19

Nga Exit News
Çdo britanik do të testohet 2 herë në javë për Covid-19

Kryeministri britanik Boris Johnsosn do të njoftojë të hënën pasdite planin e tij për testime massive përpara eventeve të mëdha, ose grumbullimeve të mëdha, sipas The Guardian.

Skema e testimeve do të përfshijë teste për përdorim në shtëpi ose në qendrat e diagnostifikimit, në vendet e punës dhe në shkolla. Këto teste do të jepen falsa nga qeveria. Kosoto e skemës së testimeve parashikohet në 100 milionë paund.

Kjo skemë do të vazhdojë paralelisht me procesin e vaksinimit dhe do të jëtë një mënyrë për të ndaluar përhapjen e mutacioneve të reja të Covid19, rezistente ndaj vaksinës.

Gjithashtu do të ketë edhe një aplikacion në telefon për testet, i cili do të bëjë të mundur hapjen e bareve dhe pabeve. Personat që dalin pozitiv nga testi do të duhet të njoftojnë vendet se ku kanë qënë përmes këtij aplikacioni. Propozimi i qeverisë u kritikua nga disa shkencëtarë të cilët ngrejnë problemin e rezultatit faks të testeve.

Në fundjavë, Britania njoftoi nisjen e udhëtimeve ndërkombëtare jo të domosdoshme më 17 maj.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>