Çështja e personave të humbur ‘rëndësi ekstreme’ në dialogun Kosovë-Serbi

Nga Dia Morina
Çështja e personave të humbur ‘rëndësi ekstreme’ në dialogun Kosovë-Serbi

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani u shpreh se çështja e personave të zhdukur do të ketë një “rëndësi ekstreme” gjatë dialogut të ardhshëm Kosovë-Serbi që do të mbahet më 15 qershor.

“Ne do të bëjmë çmos për t’u siguruar që të kontribuojmë në dialogun ku Serbia do të hapë arkivat e saj dhe t’u tregojë vendndodhjet e 1,639 njerëzve,” konfirmoi Osmani.

Duke biseduar me Këshillin e Atlantikut të hënën, Osmani deklaroi se Kosova po shkon e “përgatitur” për dialogun, por paralajmëroi se procesi varet nëse Serbia do të jetë e gatshme të marrë detyrimet e veta.

“Kjo gjithashtu do të varet nga mënyra se si do të thotë Serbia me të vërtetë kur thonë” integrimi në Bashkimin Evropian “… nuk mund të flirtoni me Rusinë politikisht, ushtarake, ekonomikisht dhe fusha të tjera dhe në të njëjtën kohë të thoni se besoni në vlerat e BE-së”, argumentoi Osmani .

Sa i përket Kosovës, Osmani tha se vendi gjithmonë ka treguar se është palë konstruktive në dialog.

“Ne gjithmonë kemi zgjatur dorën tonë të bashkëpunimit në këtë proces. Ne kemi vendosur të ulemi në atë tryezë pavarësisht nga fakti se Serbia kurrë nuk ka kërkuar falje. Ne ishim fqinji i mirë. Kosova nuk është kurrë një vend [që] destabilizon ndonjë vend tjetër në rajon, “pohoi Osmani.

LEXO  Kosova regjistron 599 raste të reja me Covid-19 dhe 17 viktima

Bashkimi Evropian konfirmoi të mërkurën se takimi Kurti-Vuçiç do të mbahet në 15 qershor në Bruksel, me ndërmjetësimin e diplomatit të lartë  Josep Borrell dhe të dërguarit Special të BE-sê për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajčák.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme