Çfarë ka ndodhur me Saimir Tahirin pasi nuk iu hoq imunitetit?

Çfarë ka ndodhur me Saimir Tahirin pasi nuk iu hoq imunitetit? saimir e1475953435895

Më 25 tetor 2017, Kuvendi rrëzoi kërkesën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për lejimin e arrestimit të deputetit Saimir Tahiri.

Sipas, Raportit të deputetëve të PS-së, pjesë e Komisioni të Imunitetit, i cili u miratua në Kuvend rekomandohejë lejimi i kontrollit të banesës dhe pasurisë së ish-ministri Tahiri, si dhe kufizimi i lëvizjes së tij jashtë vendit, por jo arrestimin.

Pas këtij vendimi të Kuvendit, një sërë ngjarjesh kriminale pasuan çështjen Tahiri.

Më 26 tetor, Prokuroria kontrollon banesën e Saimir Tahirit.

Më 27 tetor, Saimir Tahiri u pyet për rreth dy orë nga Prokurorët e Krimeve të Rënda mbi lidhjet me grupin kriminal të Habilajve.

Më 31 tetor, Saimir Tahiri largohet nga Kreu i PS-së së Tiranës dhe nga Koordinator i bashkëqeverisjes së qeverisë me qytetarët.

Më 1 nëntor, gjatë një lidhje telefonike për ‘News24’, gazetari i ‘Meridionews’ Dario De Luca që publikoi dosjen e përgjimeve të grupit “Habilaj” tha se nga hetimet e deritanishme në përgjimet e grupit kriminal bëhet fjalë për ish-ministrin e Brendshëm Tahiri.

Më 1 nëntor u arrestua Orest Sota, pasi nuk zbatoi urdhërin e Policisë së Elbasanit për qendrim në postobllok. Biznesmenit 25 vjeçarë, policia i gjeti 800 mijë euro edhe dy lejet për drejtim të mjeteve lundruese të tonazhit 20 deri 100 ton në emër të ish- Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Sota tha në polici se paratë i kishte me vete pasi do të blinte hekur te kompania ‘Kurum’. Deklaratat e tij u hodhën poshtë nga Kompania Kurum. Përfaqësues të Kurumit, thanë se  transaksione të tilla nuk bëhen asnjëherë me para në dorë por me bankë.

Ndërsa, për patentat e Saimir Tahirit, Sota u shpreh se i ka harruar shoferi i Zotit Tahiri në makinën e tij.

Firma e Orest Sotës “ECO CONSTRUCTION & PARTNERS” e themeluar në vitin 2015 ka rikonstruktuar Komisariatin Nr. 6 të Policisë në Tiranë, zonës elektorale e Saimir Tahirit, kur drejtonte Partinë Socialiste. Sota është djali i biznesmenit Lefter Sota dhe nipi i Kapitenit të RENEAS Vasillaq Sota.

Por në lidhje me këtë çështje, deputeti Tahiri nuk doli asnjëherë të sqarojë publikisht arsyen pse patentat e tij u gjetën në makinën e biznesmenit 25 vjeçar Orest Sota.

Më 7 nëntor 2017, gazetari Basir Collaku publikon faktin se makina në të cilën qarkullonte Sota është në pronësi të biznesmenit të ndërtimit Armando Lilo. Firma e të cilit aktualisht po ndërton në lulishten tek ish-Parku i Autobuzave një kompleks banimi dhe shërbimi.

Më 15 nëntor, Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri u largua në Gjermani, pavarësisht vendimit të Kuvendit për ndalim të daljes jashtë vendit. Avokati i tij nuk kishte dijeni për këtë udhëtim.

Lajme te ngjashme