Cipras kritikon BE-në për vaksinën AstraZeneca

Nga Exit News
Cipras kritikon BE-në për vaksinën AstraZeneca

Alexis Tsipras, kreu i opozitës në Greqi kritikoi qëndrimin e mbajtur nga Bashkimi Evropian në lidhje me vaksinën AstraZeneca, sipas një raporti të Euroactive.

Ai dha mbështetjen e tij për kompaninë AstraZeneca, e cila është dëmtuar shumë nga dyshimet se shkakton mpiksje të gjakut.

Në një intervistë për kanalin televiziv ANT1, Tsipras vuri në dyshim trajtimin që i ka bërë BE vaksinës, krahasuar me situatën në Britani.

Nuk mund të ndodhë që një popullsi e tërë në Mbretërinë e Bashkuar të ishte vaksinuar me AstraZeneca dhe gjithçka është në rregull, dhe është e dyshimtë vetëm në BE,” dekalroi ai.

Ish-kryeminsitri grek shtoi se “Fatkeqësisht, u krijua një klimë negative për këtë vaksinë. Unë do të jem i hapur: ka konflikte interesi dhe kompani.”.

Tsipras u shpreh se të gjitha vaksinat vijnë me një rrezik të vogël të efekteve anësore, por se rreziku është më i vogël krahasuar me pasojat e COVID-19.

Unë nuk jam një shkencëtar, por i dëgjoj shkencëtarët duke thënë se nëse tromboza zbulohet me kohë, ajo mund të adresohet, ndërsa koronavirusi është i vështirë për t’u trajtuar,” tha ai.

Tsipras fajësoi BE për vonesat në vaksinimin masiv në Evropë, për shkak të favorizimit të një kompanie vaksinësh.

BE u çua në një fiasko përmes këmbënguljes së saj për të ndjekur planet e vetëm një industrie“.

Kompania në fjalë është Pfizer/BioNTeck me të cilën BE nënshkroi javën e kaluar një tjetër kontrate për shpërndarjen e 1.8 miliardë dozave të vaksinës gjatë periudhës 2021-2023.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>