Danimarka, vendi i parë evropian që heq kufizimet ndaj koronavirusit

Nga Exit News
Danimarka, vendi i parë evropian që heq kufizimet ndaj koronavirusit

Danimarka u bë vendi i parë në Evropë që eleminoi të premten çdo kufizim kundër koronavirusit. Kjo u vë e mundur vetëm pasi vendi ka arritur të vaksinojë mbi 80% të popullsisë së rritur.

Heqja e kufizimeve u bë në mënyrë graduale, duke filluar nga heqja e detyrimit të mbajtjes së maskës nga 14 gushti,  rihapja e klubeve të natës dhe eleminimi i kufizimeve për pjesëmarrje në tubime publike apo për të frekuentuar restorante, ndeshje sportive, palestra ose parukeri.

Tashmë, danezët nuk e kanë të detyrueshme të tregojnë pasaportën e vaksinimit për të hyrë në klubet e natës, që ishte rregulli para 10 shtatorit. Ata mund të kthehen në zyrë dhe fëmijët mund të shkojnë lirshëm në shkollë.

Danimarka e konsideron koronavirusin si një sëmundje të zakonshme të rrezikshme dhe rekomandon ende që të mbahet distanca Gjithashtu, vendi do të vazhdojë të ruajë kufizimet ndaj udhëtarëve që hyjnë në kufijë e tij.

Suksesi i menaxhimit të situatës i mvishet edhe një besimi të lartë të qytetarëve në autoritetet publike, ndryshe nga vende të tjera të Evropës, ku besimi ka njohur vetëm ulje. Po ashtu i detyrhet edhe një ndjenje të lartë të përgjegjësisë publike që danezët gëzojnë sipas një raportimi nga Politico.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>