Danimarka vendos prodhimin e një pasaporte dixhitale për vaksinimin e Covid19

Nga Exit News
Danimarka vendos prodhimin e një pasaporte dixhitale për vaksinimin e Covid19

Qeveria daneze njoftoi të mërkurën planet e saj për përdorimin e një dokumenti dixhital me të cilin njerëzit të jenë në gjendje të provojnë se janë të vaksinuar, shkruan The Guardian.

Kjo do të quhet “Corona-PASS” dhe do t’i mundësojë danezve lëvizjen jashtë vendit për arsye pune ose puhsimesh tha ministry danez i Financave.

Pjesa e parë e projektit do t’i japë mundësi qytetarëve të shohin statusin e tyre të vaksinimit. Ky dokument do të shoqërohet me një aplikacion, i cili mendohet të jetë gati në 3 muajt e ardhshëm.

Qeveria daneze po shqyrton mundësinë e përdorimit të kësaj pasaporte edhe për arsye argëtimi, përvecse udhëtimi. Ndërkohë Komisioni Evropian po shqyrton mundësinë e vendosjes së certifikatës së vaksinimit për të ndihmuar në lehtësimin e lëvizjes dhe ndalimin e shkatërrimit të turizmit në Evropë.

Të martën, Estonia vendosi të lejojë udhëtarët, të cilët kanë një dokument të vaksinimit, të hyjnë në vend.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>