David Lega thirrje parlamentit e kryeministrit Rama të presë opinionin e Venecias

Nga Exit News
David Lega thirrje parlamentit e kryeministrit Rama të presë opinionin e Venecias

Raporteri për Shqipërinë në grupimin e Partive Popullore Europiane, David Lega i bëri thirrje parlamentit dhe kryeministrit Edi Rama të presë opinionin e Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Në një postim në Tëitter, Lega shkruan:

“Bie dakort me Komisionerin Varhelyi. Parlamenti shqiptar dhe kryeministri Rama duhet të presin për opinionin e Komisionit të Venecias, kjo do të ishte një qasje demokratike. Zgjedhje të lira dhe të ndershme në prill 2021”

Më herët Komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi i këshilloi parlamentit shqiptar të presë mendimin e Komisionit të Venecias përpara se të rimiratojë ndryshimet e Kodit të ri Zgjedhor.

Në përgjigje të kësaj deklarate, kryeministri Rama deklaroi se parlamenti do të rimiratojë në Kuvend ndryshimet e reja të Kodit Zgjedhor, pa pritur mendimin e Komisionit të Venecias.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>