Dendias mbështet anëtarësimin e vendeve të Ballkanit në BE

Nga Exit News
Dendias mbështet anëtarësimin e vendeve të Ballkanit në BE

Greqia mbështet anëtarësimin e  të vendeve në Ballkanin Perëndimor në BE, tha ministri i Jashtëm Nikos Dendias të premten pas takimit të tij me homologen e tij boshnjake, Bisera Turkovic, në Sarajevë.

“Pas disa vitesh ne mund të kemi një BE ku të paktën një e katërta e anëtarëve janë vendet e Ballkanit. Kjo do të kishte qenë e pakonceptueshme 30 vjet më parë,” tha Dendias.

Kryediplomati grek konfirmoi mbështetjen për vendet e Ballkanit Perëndimor drejt BE-së “sepse besojmë se është rruga e vetme drejt paqes, stabilitetit dhe prosperitetit në rajon”.

Dendias tha gjithashtu se BE duhet të ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në përballimin e pandemisë, duke njoftuar se Greqia do të sigurojë mbështetje financiare për tre spitale në Bosnjë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>