Dështon raundi i radhës i zgjedhjes së presidentit në Kosovë

Nga Exit News
Dështon raundi i radhës i zgjedhjes së presidentit në Kosovë

Parlamenti i Kosovës nuk arriti të zgjedhë Presidentin e vendit në raundin e parë të votimit të së dielës.

Nga 81 vota të hedhura, 69 shkuan për Vjosa Osmanin, asnjë nuk votoi për kandidatin tjetër Nasuf Bejta dhe 12 vota ishin të pavlefshme.
Zgjedhja e Presidentit të vendit kërkon 80 vota.

Dy raundet e para kërkojnë 80 vota nga 120 vende të Parlamentit në favor të njërit prej kandidatëve.

Raundi i tretë kërkon të paktën 80 vota të hedhura dhe 61 për njërin prej kandidatëve.

Përndryshe, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme.

WhatsApp Image at
WhatsApp Image at

Të dielën gjenden 2 deputetë më shumë së një ditë më parë në votim  – 84 në total.

Votimi i djeshëm dështoi për shkak të mungesës së kuorumit të nevojshëm – 79 nga 80 që kërkon ligji.

Partia Demokratike e Opozitës e Kosovës (PDK) e udhëhequr më parë nga ish Presidenti Hashim Thaçi nuk ka marrë pjesë në seancën e sotme për zgjedhjen e pasardhësit të tij.
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj nuk po merr pjesë në votim.

As Lista Srpska e mbështetur nga Beogradi, e cila përfaqëson serbët e Kosovës, nuk po merr pjesë në seancë.

Sidoqoftë, Albena Reshitaj, deputete e AAK-së shihet se merr pjesë në votim, pavarësisht qëndrimit të partisë së saj.

Po ashtu, Adelina Grainca, deputete e PDK-se po merr pjesë në votim në dy raundet e fundit. Ajo është ulur në pjesën e grupit parlamentar të Vetëvendosjes, ndërsa ende nuk është zyrtarizuar nëse kjo nënkupton kalimin e saj nga PDK në LVV.

LEXO  Doktori i Oxfordit: Origjina e Koronavirusit mund të mos jetë Kina

Kjo mund të japë një ide të rezultatit të raundit final nëse gjithçka shkon aq mirë sa në raundin e parë sot.

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme