Dhoma Amerikane e Tregtisë kërkon ‘masa të menjëhershme’ në mbështetje të biznesit

Nga Exit News
Dhoma Amerikane e Tregtisë kërkon ‘masa të menjëhershme’ në mbështetje të biznesit

Dhoma Amerikane e Tregtisë i ka rekomanduar qeverisë një plan me masa të menjëhershme për të lehtësuar barrën e bizneseve nga bllokimi për shkak të koronavirusit.

Masat e rekomanduara janë:

 – Shtyrja e afateve për raportimin financiar, pagesat e TVSH-së dhe tatimeve;

 – Eliminimin e detyrimeve fiskale për të paktën tre muaj, dhe për bizneset në sektorin e turizmit gjashtë muaj;

 – Krijimi i një fondi emergjence që do t’i lejojë bizneset të kenë qasje të shpejtë në kapital, përmes granteve ose kredive afatgjata, në mënyrë që bizneset të përballojnë efektin negativ të kësaj periudhe.

Në deklaratën për shtyp, AmCham shkruan:

“Ne i kërkojmë qeverisë së Shqipërisë të hartojë një plan paralel të urgjencës në mbështetje të komunitetit të biznesit për të parandaluar një krizë të thellë ekonomike të shkatërrojë shëndetin ekonomik të vendit.”

Ajo gjithashtu i ofroi qeverisë shqiptare ekspertizën e saj në hartimin e masave që do të ndihmojnë bizneset të kapërcejnë sfidat e vendosura nga bllokimi për shkak të koronavirusit.

Kryeministri Edi Rama ka lajmëruar se qeveria po punon për një plan masash financiare lehtësuese për biznesin.

Deri tani kryeministri ka njoftuar se qeveria do të paguajë rrogat e muajit mars për punonjësit e bizneseve që janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi. Ndërsa Bashkia Tiranë shtyu afatet për pagesën e taksave dhe tarifave vendore për në muajin qershor.

LEXO  Nis vaksinimi i epidemiologëve të terrenit

Plani i plotë i masave pritet të bëhet publik të enjten, më 19 mars.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>