Diaspora letër OSBE-së: Përfshirja e Ramës në negociatat në Bjellorusi, e dëmshme

Nga Exit News
Diaspora letër OSBE-së: Përfshirja e Ramës në negociatat në Bjellorusi, e dëmshme

Grupimi Diaspora për Shqipërinë e Lirë ka kundërshtuar përfshirjen e kryeministrit Rama si negociator për të zgjidhur krizën në Bjellorusi.

Përmes një letre drejtuar OSBE-së, Diaspora shprehet se ‘është e papërfytyrueshme që një kryeministër si Edi Rama me skandale e akuza të njëpasnjëshme në vendin e tij, për manipulim zgjedhjesh qendrore në 2017 e zhvillim zgjedhjesh lokale pa opozitë në 2019, uzurpim institucionesh, shembjen e Teatrit Kombëtar në mes të pandemisë duke shkelur një sërë ligjesh në fuqi, presion ndaj shtypit të lirë, etj. vendos të japë leksione demokracie për situatën në Bjellorusi.’

Në letrën drejtuar OSBE-së, Diaspora shkruan se ‘Shqipëria ka drejtimin e OSBE-së për 2020 dhe mendojnë se vendi ynë ka plot diplomatë karriere me integritet që mund të përfshihen në këto bisedime’.

DSHL thekson se përfshirja e Ramës në këtë proces ndërmjetësimi nuk i bën nder as OSBE-së, as Bjellorusisë e as Shqipërisë. Përkundrazi, është një shembull negativ për popujt që luftojnë për të fuqizuar e promovuar vlerat demokratike evropiane.

4 komente

 1. Genci 27 Gusht, 2020 në 2:07 pm

  Shume e vërtetë.

  Të jesh vleresues

  duhet të jesh i vlerësuar

 2. Tea 28 Gusht, 2020 në 1:52 am

  Apel shume i drejte per OSBE nga diaspora jone, shpreseplote se do te degjohet dhe zbatohet. Ju lumte!

 3. Miku qe te do te miren 29 Gusht, 2020 në 5:44 am

  Kush eshte? Ke perfaqson?
  Cfare kerkon Diaspora?
  PD???? Turp e faqa zeze.

 4. Miku qe te do te miren 29 Gusht, 2020 në 5:45 am

  Kush eshte? Ke perfaqson?
  Cfare kerkon Diaspora?
  PD???? Turp e faqa zeze o Hamzate e Shqiperise.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme